Sunday, May 27th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

'Süper insan çipi' hastalar üzerinde test edildi

E-posta Yazdır PDF

Beyindeki elektronik sinyalleri taklit eden çipler sayesinde süper zekalı insanlar yaratılması amaçlanıyor. 20 yıldır geliştirilen çip epilepsi hastalarında test edilmeye başlandı bile...

İnsanın hafızasını güçlendiren bir çip üzerine yapılan çalışmalar sayesinde kısa bir süre sonra, insanların unutmak gibi bir sorunu kalmayacak. ABD'de bulunan Güney California Üniversitesi'nden biyotıp mühendisi Dr.Theodore Berger'in 20 yıllık çabası sayesinde tasarladığı çip, beyindeki elektronik sinyalleri taklit ediyor.

Bir nevi protez

Çipin mantığı da, kısa dönemli anıları uzun süreli anılara çevirirek hafızayı arttırma prensibine odaklanıyor.

Fareler ve maymunlar üzerinde yapılan deneylerde hafızayı uzattığını kanıtlayan çip, ileride hafızasını ilerletmek isteyen kişilerin de ulaşabileceği ticari bir ürün olacak. Dr. Berger, insan üzerinde çalışmaların başladığını ifade ederken, amaçlarının ürünün ticarileştirilmesi olduğunu vurguladı. Dr. Berger, bu konuda ilk adımı 800 milyon dolardan (2.45 milyar TL) fazla serveti olduğu düşünülen girişimci Bryan Johnson ile güçlerini birleştirerek attı. İnsana nakledilecek prototip için 100 milyon dolar (307 milyon TL) bütçesi bulunan Berger, 'süper insan çipini' epilepsi hastaları ile test etmeye başlamış durumda.

İngiliz New Scientist dergisine konuşan Johnson ise, fikrin hafıza kaybı durumunda beyin çıkıntısına protez yaparak hafızayı yenilemek olduğunu ifade ederek "İlk süper-insanlar zayıflıkları ile başlayanlardır" dedi.

Milliyet.com.tr

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile