Saturday, Jun 23rd

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Kansere İzmir'den ilaç geliyor!

E-posta Yazdır PDF

Milyonlarca hastayı yakından ilgilendiren kanser ilacıyla ilgili İzmir'deki çalışma son aşamada...

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nde üç yıldır sessiz sedasız sürdürülen araştırmada, sentezlenen moleküllerin kanser hücrelerinde düzenli ölüme sebep olduğu ve aynı tür ilaçlara göre 80 kat daha fazla etkilediği ispatlandı.

Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Çağırn başkanlığındaki ekip, hücre kültürü laboratuvarında çok önemli bir çalışma ortaya koydu. Türkiye'de her yıl yaklaşık 100 bin kişinin yaşamını yitirdiği kanseri tedavi etmeye yönelik çalışmada bulunan antikanser ilacının, sağlıklı hücrelere zarar vermediği görüldü. Moleküler laboratuvar sonuçlarının başarılı olması üzerine fareler üzerinde denenmesi kararlaştırıldı ve bunun için TÜBİTAK'a başvuruldu. TÜBİTAK, onay verilirse ayın zamanda projeye 350 bin lira destek aktaracak. Fareler üzerinde 2 yıllık denemelerden sonra ise en az 10 hastaya uygulanacak.

Devrim niteliğindeki çalışma hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Çağır, "Yeni Tür Antikanser İlacı Projesi"nin, 3 yıllık emek sonucu ortaya çıktığını söyledi. Laboratuvar aşamasının başarıyla tamamlandığını anlatan Çağır, büyük bir gizlilik ve titizlik içinde çalıştıklarını ifade etti. Beş altı yılda tamamlamayı hedeflediklerini belirten Çağır, "Daha önce farelerde denenen ve başarılı olan bir molekülü daha da güçlendirmek için yola çıktık. Bu molekülün değişik türlerini hazırladık. Laboratuvar deneylerinin sonucunda, önceki moleküllerden 80 kat daha etkili bir yapıya ulaştık. Bazı kanser hücrelerinde yüzde 50 ölüm gördük. Bunun düzenli olup olmadığını inceledik, çünkü asıl sorun, kanserli hücrelerin düzenli ölüme gitmemesi. Sonuçta düzenli hücre ölümü gördük. Ayrıca bulduğumuz maddenin, sağlam hücrelere zarar vermediğini de tespit ettik. Her şey yolunda giderse, beş altı yılda projeyi tamamlayacağız. Bu süre çok uzun değil, zira normal koşullarda dünyada bir ilacın keşfedilip piyasaya sürülmesi 14 yıl sürüyor." dedi.

Kaynak : Vatan

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile