Saturday, Jun 23rd

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 
 

Aile hekimleri kanser avcısına dönüşecek

E-posta Yazdır PDF

alt

Sağlık Bakanlığı kanser tarama seferberliği başlatıyor.
 
Aile hekimleri mobil araçlarla mahalle mahalle kanser taraması yapacak. Ülkenin kanser haritası çıkarılarak tedavi yöntemleri ve alınacak önlemler yeniden belirlenecek.
 
Türkiye'de yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulması ve bu rakamın hızla artışa geçmesi Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık kanseri önlemek amacıyla ülke genelinde kanser taraması seferberliği başlatacak. Aile hekimlerinin görevlendirileceği çalışma kapsamında yöntemler yeniden düzenlenecek.
 
Bakanlığın Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından başlatılan seferberlik kapsamında birçok proje hayata geçirilecek. Öncelikle Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri'nde (KETEM) ücretsiz verilen meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri mobil araçlarla mahalle mahalle dolaşarak sağlanacak. Tüm Türkiye'de yaygınlaştırılacak mobil araç hizmetinde aile hekimleri de hazır bulunacak. Ayrıca aile hekimleri de kendi kurumlarında kanser taraması seferberliğine başlayacak.
 
TARAMA YAŞI 40’A İNİYOR
 
Türkiye'de özelikle meme kanserinin daha erken yaşlarda görülmesi nedeniyle meme kanseri tarama yaşı 40'a indirilmeye çalışılacak. Rahim ağzı kanserlerinin erken teşhisi için 30-65 yaşları arasında devam edilen smear (sürüntü) programına HPV testleri de ilave edilirken yeni testler uygulamaya konulacak. Bu kapsamda bağırsak kanserlerine yönelik ülke genelinde 50-70 yaşlar arasındaki vatandaşların dışkıda gizli kan testi ve kolonoskopi ile taranmaları sağlanacak.
 
Palyatif bakımüniteleri artırılacak. Bu ünitelerde aralarında din adamı ve gönüllülerin de bulunduğu 10 kişilik ekipler yer alacak.
 
Yerli morfin üretilecek
 
Kanser tedavisi olan vatandaşların ağrı kontrolünde kullanılan morfinlere ulaşabilmeleri için merkezi olarak uluslararası morfin ithalatı ve yerli morfin üretim çalışmaları başlatılacak. Bu kapsamda yerli kemoterapi ilaçları da üretilecek.
 
Yıldı 175 bin kişi yakalanıyor
 
Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemi olarak biliniyor. Türkiye'de yılda 175 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor. Kanserli olguların üçte ikisi erkeklerde görülüyor. Ayrıca kanser vakalarının üçte biri önlenebiliyor.
 
TWITTER’DA KANSER PROGRAMI
 
Sağlık Bakanlığı, bugün vatandaşların kanserle ilgili sorularını sosyal medya üzerinden cevap verecek. Vatandaşların sorularını Sağlık Bakanlığı'nın Twitter adresine girip yazabilecek. Saat 13.00-14.00 arasında yapılacak programda sorular, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Savaş Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin ve Gazi Üniversitesi Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Özet tarafından yanıtlanacak.
 
LÜTFİ ERDOĞAN - BUGÜN GAZETESİ

Yorumlar   

 
+1 #1 halil er 08-02-2013 14:00
her konuda aile hekimine yükleniliyor.so nrada bunlar görünmeyip maaş için çene yapılıyor.
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile