Friday, Sep 21st

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 
 

‘Aile hekimliğinde hiçbir kısıtlama olmaması lazım’

E-posta Yazdır PDF

Aile Hekimliği kavramı sağlık reformlarının en önemlilerinden biri olarak gösteriliyor. Dünya çapında da aile hekimliği uygulamasının artmasıyla, hekimlerin sorumlulukları ve eğitim ihtiyaçları da günden güne artıyor.

10.Aile Hekimliği Güz Okulu, 28 Eylül-2 Ekim tarihlerinde, Antalya'da gerçekleştirildi.  Çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yapan kongrede sindirim sistemi rahatsızlıkları ile ilgili düzenlenen sempozyumlar büyük ilgi gördü.

Kongre konuşmacılarından Prof Dr.Cem Kalaycı Medimagazin'e yaptığı açıklamada,  ''Güz okulu aile hekimliğinin en önemli toplantılarından biri.  Kongreye benim gözümle bakarsak aile hekimliğinin pek çok branşı bir araya getirmesi önemli. Bu toplantıda benim gördüğüm en önemli özellik toplantı salonlarının çok kalabalık olması.'' ifadelerini kullandı.

'Sindirim sistemi hastalıkları ön planda'

Aile Hekimliği Güz Okulu'nun bir kongreden beklenen görevi yerine getirdiğini dile getiren Kalaycı,  ''Kongrelerde sosyal tarafın olması çok önemli ve benim çok önemsediğim bir şey.  Tabii bunun bir denge dahilinde olması lazım. Bu kongrede bu anlamda iyi bir denge kurulduğunu düşünüyorum.'' açıklamalarında bulundu.

Kongreye Gastroentoloji Uzmanı gözüyle baktığını ifade eden Kalaycı,   ''Sindirim sistemi hastalıklarının ön planda tutulduğunu ve çok iyi gözden geçirildiğini düşünüyorum. Sindirim sistemi hastalıklarında çok büyük yenilikler var.  Bunlardan bir tanesi irritable barsak sendromu ile ilgili olan yenilikler'' dedi.

'İyi bir sevk zinciri oluşturulmalı'

Güz okulunun diğer önemli özelliğinin işin ticari yönü dikkate alınmaksızın aile hekimlerini bilgilendirmek ve eğitmek üzerine toplanılması olduğunu ifade eden Kalaycı, aile hekimlerinin kontrol ettiği hastalık alanları ile ilgili de şunları söyledi:

''Aile hekimi her hastalığa bakmalı. Aile hekimini kısıtlamak hiç doğru değil gerek bakacağı hastalık endikasyonları, gerekse yazacağı reçetelerde çok özel durumlar dışında aile hekimliğinde hiçbir kısıtlama olmaması lazım. Aile hekiminin gerektiği noktada sevk etmeyi ve sevk zincirini çalıştırmayı bilmesi gerekli.''

Medimagazin.com.tr

Yorumlar   

 
0 #1 HAVVAGÜREL 09-02-2017 13:07
aile hekimliği nüfusları düşsün artık lütfen
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile