Sunday, May 27th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 
 

Yeni ehliyette sağlık raporu ne kadar?

E-posta Yazdır PDF

Sağlık raporu ne kadar? Sosyal medya üzerinde dolaşan iddiaların ardından Emniyet Genel Müdürlüğü ( EGM ) tarafından açıklama geldi. Söz konusu iddiaya göre yeni ehliyetini almak isteyen vatandaşların alması gereken sağlık raporunun fiyatı 400 TL. Gündeme bir anda düşen bu iddiaların ardından ise EGM tarafından açıklama yapıldı. Peki yeni ehliyetini almak isteyen sürücüler sağlık raporuna 400 TL mi verecek?

Yeni ehliyette sağlık raporu ne kadar? Sosyal medyada sağlık raporlarının 400 TL oldu iddialarının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü ( EGM ) tarafından bir açıklama yapıldı ve konuya açıklık getirildi. İşte EGM tarafından yapılan o duyuru.


Sosyal medyada panik havası
Çeşitli sosyal medya sitelerinde ve Whatsapp'ta herkes, "Ehliyeti olan arkadaşlar 31 Aralık 2016 tarihine kadar aile hekiminden aldığınız sağlık raporu, 4 adet biyometrik resim ve halk bankasına yatıracağınız 15 tl ücretin makbuzu ile yenileyebilirsiniz. Aksi takdirde 2017 1 ocaktan itibaren hastaneden tam teşekküllü sağlık raporuyla yenilemek zorunda kalacaksınız 350-400 tl olacak. Herkese bildirin." Peki bu mesajda bahsedildiği gibi yeni sürücü belgesi başvurusunda gerekli olan sağlık raporu için 350-400 TL ücret talap edilecek mi?" mesajını paylaşıyor.

Alınan bilgiye göre bu iddia doğru değil. Ehliyet başvurusu için öncelikle sağlık raporu, 4 adet biometrik fotoğraf ve Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı ile anlaşması olan herhangi bir bankaya 15 TL ücret yatırılacak. 15 TL'nin 13 TL'sini istediğiniz herhangi bir bankaya yatırabilirsiniz. Ancak geriye kalan 2 TL için mutlaka vakıfla anlaşması olan bir bankaya gitmeniz gerekiyor.

Aile hekimi de rapor veriyor özel hastane de
Yeni ehliyetler için sağlık raporu Aile Sağlığı Merkezleri'nden, özel ya da devlet hastanelerinden alınabiliyor. Aile sağlığı Merkezleri'nden rapor için ücret talep edilmiyor. Özel hastanelerden de 50 ile 200 lira arasında rapor ücretleri alınabiliyor.

Trafik Tescil Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2020 yılının sonuna kadar ehliyetini yenilemek isteyenler sadece 15 lira ödeyecek. Ancak ehliyetinizi kaybederseniz yenisi için sadece 128.50 lira ödenecek.

Emniyet'ten açıklama
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, son günlerde sosyal medyada yayılan sürücü sağlık raporları için 350-400 lira ücret alınacağı iddiaları yalanlandı.

Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, sosyal medyada dolaşan iddialara cevap verildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Son günlerde sosyal medyada; '2017 Ocak ayından itibaren sürücü sağlık raporlarının Devlet Hastanelerinden 350-400 TL civarında bedel ödeyerek alınacağı' yönünde haber ve duyurular paylaşılmaktadır. Sürücü sağlık raporları; 'Sürücü Adayları ve Sürücülerde aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik' hükümleri kapsamında, Aile Hekimliği, Devlet Hastaneleri veya Özel Hastanelerden alınmaya devam edilecektir. Sosyal medyadaki habnerler gerçeği yansıtmadığı gibi; bu yönde Genel Müdürlüğümüzce herhangi bir çalışma yapılmamaktadır."

Yeni Şafak

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile