Friday, Sep 21st

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 
 

Sağlık Bakanı açıkladı!

E-posta Yazdır PDF

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile  hekimlerini sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracaklarını belirterek,  "Aile hekimleri ile takip ettikleri kişiler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek  istiyoruz. Şu an da 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Biz bunu süreç  içerisinde 2 binlere kadar indireceğiz. 5 ila 10 yıl içerisinde bunu  gerçekleştireceğiz. 2 bin 900 kişiye bir aile hekimi olacak şekilde bunu  gerçekleştireceğiz." dedi.

AA

Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016'nın, "yeni dönemin  stratejilerini geliştirmek için yoğunlaştıkları bir yıl" olduğunu belirterek,  "2016 yılında şunları tespit ettik. Türkiye'de hastalık yükümüz değişti. Sağlıkta  dönüşümü başlattığımız 2002 yılına kıyasla 2017 yılında farklı bir ihtiyaç var,  farklı bir Türkiye var. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları farklı, dolayısıyla yeni  bir faza geçiyoruz." ifadesini kullandı.

Sağlıkta dönüşüm programına başladıkları 2002 yılında en büyük  problemlerden birisinin anne ve bebek ölüm oranları, çocukluk çağı ishalleri,  verem, tifo, sıtma gibi problemler olduğuna değinen Akdağ, Türkiye'de şu anda bu  konuların öncelikli problemler olmaktan çıktığını bildirdi.

Sağlıklı yaşam merkezleri kurulacak

Sağlık Bakanı Akdağ, özellikle bulaşıcı hastalıklarla mücadele  konusunda Türkiye'nin birçok alanda Avrupa ülkesinden daha iyi olduğuna dikkati  çekerek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de artık sıtma görülmüyor, kızamık problemimiz yok. Çocukluk  çağı zatürresi önemli bir problem olmaktan çıktı. Önümüzde şişmanlık,  hareketsizlik, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları var. Sigaraya bağlı  akciğer hastalıkları ve kanserler var. Tamamen değişik bir yeni döneme giriyoruz.  Bunların tedbirlerini alıyoruz. 2017 yılında sağlıklı yaşam merkezleri  kuracağız."

Aile hekimlerinin hizmet verdiği vatandaşlara yeni bir destek alanı  oluşturulacağını anlatan Akdağ, fizyoterapistler, psikologlar, Diyet uzmanları ve  beden eğitimi hocalarının da aile hekimlerine yardımcı olacağına işaret etti.

Bu yıl içerisinde yapılacak en önemli düzenlemelerden birisinin de  aile hekimlerinin sayısıyla ilgili olduğunu belirten Bakan Akdağ, "Aile  hekimlerinin sayısının olabildiğince hızlı şekilde artıracağız. Aile hekimleri  ile takip ettikleri kişiler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek istiyoruz. Şu  anda 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Biz bunu süreç içerisinde 2  binlere kadar indireceğiz. 5 ila 10 yıl içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. 2 bin  900 kişiye bir aile hekimi olacak şekilde bunu gerçekleştireceğiz." dedi.

Akdağ, sağlıklı yaşamı teşvik etmeye devam edeceklerini vurgulayarak,  özellikle sigarayla mücadele programına büyük önem verdiklerini kaydetti.

 

Milliyet.com.tr

Yorumlar   

 
0 #1 HAVVAGÜREL 08-02-2017 15:07
NÜFUSLARIN BİR AN ÖNCE DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTİYORUZ. DÜŞECEK DENİYOR AMA BİR TÜRLÜ DÜŞÜRÜLEMİYOR. BU KADAR ZORMU
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile