Friday, Sep 21st

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 
 

Obeziteyi düşüren aile hekimine ek ücret

E-posta Yazdır PDF

dr_016

Sivas?ta Aile Hekimliği Uygulaması kapsamında aile hekimlerine, yaptıkları işlere göre ek performans ücreti ödenecek. Sivas Sağlık Müdürü Vakkas Özmercan, Aile Hekimliği Uygulamasının 20 Eylül 2010 tarihi itibariyle Sivas'ta, 13 Aralık 2010'da da ülke genelinde uygulanmaya başladığını söyledi. Uygulamanın Sivas'ta 3 aydır devam ettiğini, Sivaslıların da istediği aile hekimini tercih etmeye başladığını anlatan Özmercan, aile hekiminden memnun olmayanların form doldurarak, yeni aile hekimiyle çalışabileceklerini belirtti.

Yeni yılda, Aile Hekimliği Uygulaması ile ilgili yeni yönetmelik yayınlandığına dikkati çeken Özmercan, bu yönetmelikle aile sağlığı merkezleri ile ilgili birtakım kriterler konulduğunu söyledi.

Özmercan, aile hekimlerinin, yaptıkları bütün işlemlerde performansa tabi tutulacaklarını, bunun sonucunda da performans ücreti alacaklarını anlattı. Vakkas Özmercan, ''Aile hekimi, örneğin, kendisine bağlı nüfusun vücut kitle indeksini çıkaracak. Hekim, bu nüfus içerisinde bir obez birey varsa, onu obeziteden kurtardığı zaman kendisine ek ücret ödenecek'' dedi.

Özmercan, aynı şekilde aile hekiminin nüfusunda bir bebek varsa aldığı ücretin, normal hastanın iki katı, ceza evinde mahkûm varsa 3 katı, hamile varsa yaklaşık 4 katı olacağını anlatarak, ''Yani bebeğe, yaşlıya, gebeye, ceza evindeki mahkûma sunduğu hizmet, normal erişkin bireye sunduğu hizmetten biraz daha kapsamlı olduğu için ücret konusunda adaletsizlik ortadan kalkmış olacak'' diye konuştu.

Yorumlar   

 
+1 #1 Guest 07-01-2011 09:30
doğrudur, iki katı katsayı yaptılar. 3000 kişinin katsayısını 0,79 a indirdiler 250 tane çocuğunkatsayıs ını 1,6 ya çıkardılar. bumudur ücret artışı ile kasteddikleri.
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile