Sunday, Sep 23rd

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Aile hekimlerinden nöbet iptal davası

E-posta Yazdır PDF

aile-nobet

Türk Sağlık Sen, adli tıp nöbetine yazılan aile hekimlerinin mağdur olduğunu belirterek, bu konudaki kararın iptali için mahkemeye başvurdu.

Sendika Genel Merkezi?nden yapılan açıklamada, sendika tarafından aile hekimlerinin nöbet ve icap nöbeti tutmak suretiyle, adli tıp hizmetlerinde görevlendirilmelerinin iptal edilmesi için Nöbetçi İdare Mahkemesinde dava açıldığı belirtildi. Dava dilekçesinde, Aile Hekimliği Yönetmeliğinde aile hekimlerinin görevleri arasında nöbet ve icap nöbeti tutmak suretiyle adli tıp hizmetlerini görmek gibi bir göreve yer verilmediği ifade edildi. Dilekçede, aile hekimlerinin yangın, deprem, sel felaketi gibi olağanüstü durumlar hariç çalışma saatleri dışında çalıştırılmalarının mümkün olmadığına dikkat çekildi.

Anayasaya göre angarya

Aile hekimlerinin görev tanımlarında yerel sağlık birimlerinde görevlendirilme hükmüne yer verilmediği belirtilen dilekçede, aile hekimlerinin kazanç getirici başka bir iş yapmalarının yasak olduğu ifade edilerek, adli tıp hizmetlerinde otopsiye katılan aile hekimleri için bilirkişi ücreti tahakkuk edeceği kaydedildi. Dilekçede, ?Ödeme yapılırsa ilgili yönetmelik hükmüne aykırı hareket edilmiş olacak ödenmezse de Anayasamızın 18. maddesinde düzenlenen ?Angarya Yasağı? hükmüne aykırı hareket edilmiş olacaktır? denildi.

Kaynak : Hurriyet Gzt.

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile