Sunday, Sep 23rd

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Yeni Ücret Yönetmeliğine karşı yasal süreci başlattık!

E-posta Yazdır PDF

30.12.2010 tarih ve 27801 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren

Aile Hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler ile Sözleşme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, tüm Aile Hekimliği camiasında olduğu gibi Bursa'da da tepkiye neden olurken, yapılan düzenleme, 2005 yılından bu yana pilot illerde görevli Aile Hekimlerinin motivasyon kaynağı olan çalışma şartlarında ve haklarda geriye gidiş olarak değerlendirilmiştir.

 

Üyelerinin gelişmeler karşısındaki haklı tepkisini yasal zemine taşıma konusunda ilk günden itibaren kararlı bir tutum sergileyen Bursa Aile Hekimliği Derneği (BURSAHED), kaygılarını öncelikle kamuoyu ile paylaşma yoluna gitmiş ve 11 Ocak 2011 tarihinde BUTTİM Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında ilk resmi tepkisini dile getirmiştir. Basın toplantısının ardından, üyelerin katılımıyla düzenlenen çalıştayda önemli kararlar alınmış, bunlardan birisi de Yönetmeliğin iptali için hukuk mücadelesi başlatmak olmuştur.

 

Çalıştay sonrasında kısa süre içerisinde değerlendirmelere başlayan Hukuk ve Mevzuat Komisyonumuz, titiz bir çalışma ile iptal davasına dayanak olacak raporunu hazırladıktan sonra A&G Hukuk Bürosu ile anlaşma sağlanmış ve 28 Şubat 2011 tarihi itibariyle Yönetmelik ile ilgili olarak Danıştay'da yürütmeyi durdurma istemli iptal davası açılmıştır.

 

Dava ile ilgili detayları ilerleyen günlerde sitemizde yayınlayacağız. Üyelerimize ve tüm Aile Hekimliği kamuoyuna duyurulur.

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile