Wednesday, Jun 20th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Aile Hekimlerinin Mesleki Sigortası Danıştaylık

E-posta Yazdır PDF

altTürk Sağlık-Sen tarafından Erzincan’da görev yapan sendika üyesi aile hekimlerinin mesleki sorumluluk sigorta bedellerinin yarısının il sağlık müdürlüğü tarafından ödenmesi için yapılan başvurunun reddedilmesi üzerine Danıştayda dava açıldı.

 

Açılan davada zorunlu mali sorumluluk sigortası ile ilgili tebliğde aile hekimlerinin serbest hekim olarak değerlendirilerek mesleki sorumluluk sigortası bedellerinin tamamının kendilerinden tahsil edildiği belirtildi.

Dava dilekçesinde aynı mali sorumluluk sigortası ile ilgili tebliğde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanların sigorta primlerinin ise yarısını kurumların karşılayacağının ifade edildiğine dikkat çekildi. Aile hekimlerinin sigorta priminin tamamından sorumlu tutulmasının hukuki statülerine aykırı olduğu ifade edildi.

Dilekçede, aile hekimlerinin mesleklerini serbest icra eden tabip statüsünde olmayıp, kendilerine özgün bir yapıya bağlı kamu çalışanları olduğu belirtilerek “Aile hekimi, gerek hastalardan gerek kurumlardan gerekse Devletten herhangi bir ek ödeme almaz. Serbest meslek makbuzu yoktur, faturası veya yazarkasası yoktur. Kamu görevi ifa eder ve statüsü özeldir. Ancak ‘özel hekim’, ‘serbest hekim’ değildir.” denildi.

Ayrıca, Bakanlığın aile hekimlerinin çalışma saatlerini ve izinlerini belirleme yetkisine haiz olduğu vurgulandı.

Sağlık Bakanlığının aile hekimlerine nöbet, adli tabiplik gibi görevlendirmeler de yaptığının belirtildiği dilekçede, Sağlık Bakanlığınca serbest çalışan tabiplere bu yönde bir görev verilmesinin söz konusu olamayacağı da vurgulandı.

Dava dilekçesinde, aile hekimlerinin sigorta bedellerinin yarısının kurum tarafından ödenmesi nedeniyle yaptıkları başvurunun reddedilme işleminin ve mali sorumluluk sigortası tebliğinde de yer alan aile hekimlerini serbest hekim kategorisinde değerlendiren düzenlemenin iptali istendi.

Açılan dava ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, aile hekimlerinin kamu çalışanı olduğuna dikkat çekerek “Aile hekimleri devlet tarafından yürütülmesi gereken birinci basamak sağlık hizmetlerini yürüten kamu görevlileridir. Devlet tarafından atamaları yapılmıştır. Mevzuat açısından bakıldığında devlet memurları gibi hakları düzenlenmiştir.  Aile hekimleri nöbetlere bile gönderilmektedir. Fakat konu mali sorumluluk sigortasının ödemesine gelince serbest çalışan hekim olarak değerlendirilmeleri anlaşılmazdır. Bu yanlışta ısrar edilmesi, aile hekimlerinin sigorta bedellerinin il sağlık müdürlüğü tarafından karşılanma taleplerinin reddedilmesi üzerine bu davayı açtık. Umarız, bu konudaki mağduriyet çözülür” dedi.

 

Yorumlar   

 
+1 #1 Guest 08-04-2012 14:45
Aile hekimliği kamuya bağlı değil diye ödeme yapmadılar ama aile hekimliğini TSMye bağlayıp kamu kuruluşları olan devlet hastanelerinde nöbet tutturuyorlar.H ükümet bazen çok komik şeyler yapıyor ama nedense biz gülemiyoruz bunlara
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile