Sunday, Sep 23rd

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Emekli Aile Hekimlerinin Sorunları Yargıya Taşındı

E-posta Yazdır PDF

alt

Emekli hekimlerin de, aile hekimi olarak görev yapabileceğinin duyurulması üzerine bu statüdeki hekimler de Aile Hekimliği Hizmet Sözleşmesi imzalayarak göreve başladılar.
 
Emekli Aile Hekimlerinin Sorunları Yargıya Taşındı, İstanbul Tabip Odası  Hukuk Bürosu Tarafından Örnek Dava Açıldı.
 
İstanbul’da aile hekimliği uygulaması 01.11.2010 tarihinde başladı. 
 
Emekli hekimlerin de, aile hekimi olarak görev yapabileceğinin duyurulması üzerine bu statüdeki hekimler de Aile Hekimliği Hizmet Sözleşmesi imzalayarak göreve başladılar. 
 
Sözleşmelerin imzalanması sırasında, İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından emekli aylığının kesilmesini isteyip istemedikleri sorulduğu ve hekimlerden bu içerikte dilekçeler alındığı bilinmekteydi. Nitekim hekimlerin emekli maaşları kesilmedi.
 
Keza işveren konumundaki İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, (emekli oldukları halde çalıştıkları için) sosyal güvenlik destek primi kesilerek, hekim adına SGK’ya ödendi. 
 
Bu durum iki yıla yakın bir süre, herhangi bir sorun yaşanmaksızın devam etti. 
 
Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu, göndermeye başladığı yazılar ile hekimlerden bu dönemde aldıkları emekli maaşlarının geri ödenmesini/iade edilmesini istemektedir. 
 
Yönetim Kurulumuz tarafından organize edilen “emekli aile hekimleri” toplantıları sonucunda, sorunun yargıya taşınması benimsenmiştir. Bu çerçevede bir üyemiz tarafından yapılan başvuru değerlendirilmiş ve Hukuk Büromuz tarafından örnek dava açılmıştır. 
 
Davayla ilgili gelişmeler ivedilikle duyurulacaktır. 
 
Saygılarımızla. 
 
İstanbul Tabip Odası
Yönetim Kurulu

Yorumlar   

 
0 #2 Guest 07-03-2013 13:22
Hakan Yıldırım Demir -
Selamlar.
Biz de böyle bir durumla karşılaştık. Dava açmayı düşünüyoruz. Açmış olduğunuz bu davanın mahkeme ve esasını verebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler..
 
 
+1 #1 Guest 05-02-2013 22:46
.
.
33 yıl ssk ,saglık bakanlıgı,sgk çaliştım emekli oldum .aile hekimliği yapiyorum.15 yıl açılseviste sabahlara kadar nöbet tuttum.sgk denetmen dr caliştim kuruma .paralar kazandırdım.ama sya suluova ilçesinde halk ile birlikte ssk hastanesi yapdırdım .adli tabiblık yaparak adalede yardım yaptım.binlerce hasta mauyene yaptım. dünya ya 1000 defa gelsem yıne DOKTORLUK yaparım.ÖMRÜM BOYUNCA ADALETLİ VE MERHAMETLİ OLMAYA CALİŞTIM.HEP DEVLETİN ÇİKARLARI GÖZETLEDİM.KUL HAKKI YEMEMEYE ÖZEN GÖSTERDİM
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile