Sunday, Sep 23rd

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Aile hekimliğinde zorla görevlendirme Mahkemeden döndü

E-posta Yazdır PDF

dr_hukuk

Tür Sağlık Sen'in açtığı dava sonucunda mahkeme sözleşmeli ebenin aile hekimliği ofisinde kendi isteği dışında görevlendirilmesini iptal etti.


Bolu Göynük İlçesinde sağlık ocağında görev yapan sözleşmeli ebenin aile hekimliği ofisinde kendi isteği dışında görevlendirilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açıldı.

Davayı görüşen Sakarya 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda hizmet sözleşmelerinde sözleşmeli çalışanların afetler, olağanüstü hal, savaş hali ile yılda bir ayı geçmeyen hizmet içi eğitimler dışında görev yeri dışında çalıştırılamayacağı hükmünün yer aldığını hatırlatıldı.

Sağlık evinde çalışmak için sözleşme imzalayan sözleşmeli ebenin söz konusu haller dışında başka bir yerde çalıştırılmayacağının açık olduğu belirtildi. Aynı binada olmasına rağmen sağlık ocağı ile aile hekimliği ofisinin farklı birimler olduğu ifade edildi.

Kararda sözleşmeli ebenin aile hekimliği ofisinde çalışması için kendi talebinin olması ve yeni bir sözleşme yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Mahkeme kararında sözleşmeli ebenin kendi talebi olmadan ve sözleşmeye aykırı bir şekilde aile hekimliği ofisinde çalışmaya zorlanması işleminin hukuka uyarlılığının bulunmadığı belirtilerek söz konusu işlemin iptaline karar verildi.

Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci aile hekimliğinde zorla görevlendirmenin yapılamayacağını ifade ederek "Sağlık çalışanlarının kendi talepleri olmadan aile hekimliğinde görevlendirilmeleri hukuka aykırıdır. Kazandığımız dava ile de bu haklılığımız tescillenmiştir. İdarelerin bu tür zorlamalardan vazgeçmelidirler" dedi.

Kaynak :Medimagazin

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile