Wednesday, Jun 20th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Aşıyı yaptırmayan baba, bedelini öder

E-posta Yazdır PDF

alt

Çocuk Mahkemesi, yeni doğan bebeğine aşı yaptırmayı reddeden babanın, çocuğunda aşısızlıktan meydana gelebilecek hastalıkların tedavi bedelini ödemesine karar verdi
Ankara 2. Çocuk Mahkemesi örnek bir karara imza atarak, yeni doğan çocuğuna aşı yaptırmayı kabul etmeyen babanın, aşısızlıktan meydana gelebilecek hastalıkların tedavi masrafını ödemesini kararlaştırdı. Ankara'da bir kamu kurumunda mühendis olarak görev yapan M.F., doğum sonrası aşıları faydasız olduğu gerekçesiyle geçen yıl dünyaya gelen kız bebeğine yaptırmadı. Uyarılara rağmen aşıların yararsız olduğunu iddia eden baba ikna edilemedi. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Ankara İl Müdürlüğü, mahkemeye başvurarak, ailenin onayı olmaksızın bebeğin aşılarının yapılması için karar verilmesini talep etti. Ankara Çocuk Mahkemesi, hiçbir şekilde çocuğa zorla aşı yapılamayacağını belirterek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Bakanlık yetkililerinin aileyle görüşerek ikna etmelerini istedi. İknada aşı yaptıran çocukların sağlık durumları ve yaptırmadığı zaman karşılaşacağı durum anlatılacak. Aşıdan kaynaklanabilecek sorunlar anlatılarak, aile ikna edilmeye çalışılacak. Mahkeme heyeti, ailenin ikna edilememesi halinde, aşısızlıktan kaynaklanacak çocuk felci, menenjit, hepatit-B, verem gibi hastalıkların tedavi bedelinin sosyal güvenceden karşılanmadan babadan tahsil edilmesini kararlaştırdı. 
 
ÖRNEK KARAR 
Çocuk Mahkemesi kararı örnek olarak, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve il müdürlüklerine gönderildi. Türkiye'de yaklaşık 280 bin ailenin yeni doğan bebeğine aşı yaptırmadığı göz önünde bulundurulduğunda bakanlığın kararı nasıl uygulayacağı önümüzdeki günlerde belirlenecek. Karar, Sağlık Bakanlığı'na kayıtlı, aşısız 280 bin çocuk için uygulanabilecek.
 
mustafa özkesen/samsun

Yorumlar   

 
0 #1 BÜLENT 19-12-2012 21:13
bu devlette garip gördüğü yere emlaklaştırdım der ne sana sorar ne bişi ama çocuğun yerine velisinin karar vermesini ister.

ne izn , yaptırmak zorunlu olacak aşıyı.ilkokula göndermek zorunlu ama aşı değil pes valla.yarın o çocuk polio olduğunda çocuğun günahı ne.bunun adı özgürlük vs değil salaklıktır.

organ bağışıda aynı şekilde devlet memuru oluyorsa organ bağışı zorunlu olacak.ulan korneaları bile ithal etmeye başladık.öbür tarafta daha net görücekler sanırım korneasını bağışlamayanlar .
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile