Sunday, Sep 23rd

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Damga Vergisinde Ne Yapmalı ?

E-posta Yazdır PDF

alt

Bilindiği üzere damga vergisi Aile Hekimliği çalışanlarından yeni dönemde artık alınmayacak ; peki daha önce ödenen damga vergileri ne olacak.Bu konuyu AHEF Hukuk Danışmanı Av.Arda Aşık değerlendirdi.Sayın Aşık'a emeği için teşekkür ediyor ve analizini yayınlıyoruz :

Damga Vergisi kaldırıldı ama şimdiye kadar kesilenler için ne yapmak lazım?

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Hukuk Komisyonu olarak yayınlanan ve Hukuk büromuz tarafımızdan hazırlanan Damga Vergisi içinyol haritasında bazı sıkıntılar yaşandığı gözlemlenmiştir.Öncelikle soz konusu yol haritasına bağlı kalarak dava açma aşamasına gelinebilmektedir.

1. Dava açma süresi içerisindeki başvurular;

Damga vergisinin hekimin maaşından kesilmesi ile dava açma süresi başlamaktadır.Bu işlem genellikle aile hekiminin maaşının hesabına yatmas ıile olmaktadır. Bu tarihten itibaren 30 gün içerisinde başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın dava açılabilir.

Aynı zamanda hekimin bulunduğu ilde vergi dairesi başkanlığına işlemin iptal edilmesi talebi ile başvuruda bulunulabilir. Soz konusu dilekçe AHEF Hukuk Komisyonu tarafından yayınlandı.Soz konusu başvuru dava açma süresini keser ve cevap verilmesi halinde dava açma süresi kaldığı yerden işlemeye devam eder. Vergi dairesi başkanlığı tarafından 60 gün içerisinde cevap verilmemesi halinde talep reddedilmiş sayılır ve dava açma süresi işlemeye kaldığı yerden devam eder.

Bununla birlikte vergi dairesi tarafından talebin kabulü haricinde verilecek her türlü cevap talebin reddedildiği anlamına gelmektedir.

Burada açıklanan yol sadece güncel kesintiler için mümkün olmakta ve dava açma süresi geçen kesintileri talep etme hakkını vermemektedir.

2. Dava açma süresigeçen başvurular;

Kendisinden son 30 gün içerisinden daha önce kesinti yapılan aile hekimlerinin izlemesi gereken yol yine dilekçeleri ile birlikte AHEF Hukuk Komisyonu tarafından yayinlanmistir.

Dava açma süresini geçiren kişileri.Yapılan kesintiler hakkında talepte bulunma hakları prensipte yoktur. Ancak, son 5 yıliçerisinde kendisinden hukuka aykırı olarak hakkında işlem yapılanlar bağlı bulundukları vergi dairesi başkanlığına işlemin düzeltilmesi talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Vergi dairesi başkanlığı tarafından talebin kabulü haricinde verilecek her türlücevap talebin reddedildiği anlamına gelmektedir. Ayni zamanda, Vergi dairesi başkanlığı tarafından 60 güniçerisinde cevap verilmemesi halinde talep reddedilmiş sayılır.

Talebi reddedilenler ve reddedilmiş sayılanların bu işlemi dava etme hakları bulunmadığından son olarak Maliye Bakanlığına şikayet yolu ile düzeltilmesini talep etmek zorundadırlar.Aksi halde Mahkeme tarafından davaları reddolunur.

Maliye Bakanlığı tarafından talebin kabulü haricinde verilecek her türlü cevap talebin reddedildiği anlamına gelmektedir. Aynı zamanda Maliye Bakanlığı tarafından 60 gün içerisinde cevap verilmemesi halinde talep reddedilmiş sayılır.Talebin reddedilmesi veya reddedilmiş sayılması tarihinden itibaren 30 gün içerisinde dava açma hakları bulunmaktadır.

Daha önce tarafımızdan hazırlanan ve AHEF Hukuk Komisyonu tarafından yayınlanan soz konusu yol haritası ve eki dilekçelere bağlı kalınması hak kaybına yol açılmaması açısından önemlidir.Bu şekilde daha önce sözleşmeleri nedeni ile damga vergisi kesintisi yapılanlar dava açma hakkına sahip olacaklardır.Sözkonusu işlem sadece sözleşmenin imzalanmasından sonra seferde yapılan kesinti hakkında olduğunuher ay maaşlardan yapılan kesintinin yasal olduğunu hatırlatmak isteriz.

Av. Arda AŞIK

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 

 

Yorumlar   

 
+1 #1 huseyin dortgoz 02-07-2012 15:26
devlet hukuk garabeti oluşturan yasa koyucuları dahil hepsinden hesap sormalıdır..... .tüm doktorlar sözeşmelerini valilik makamıyla yani devletle yapıyorlar..hes ap sormakdevletin görevidir maddi- manevi ceza almalıdırlar... ..devlete karşı kırkırtılmaktay ız
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile