Sunday, Sep 23rd

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Mesele 8 Saat Değil!

E-posta Yazdır PDF

Yıllardır özveri ile çalıştık. 8 Saat değil 24 saat de çalıştık gerekince. Ama artık saat değil dakikamı bile vermek istemiyorum fazladan. Bunu başaranlar iyi değerlendirmeli yaşananları.

Beni tanıyanlar bilir; geç evlendim, bu yüzden de geç yakaladım mutlulukların en büyüğünü; 3 ay evvel bir kızım oldu. Allah herkesinkine sağlıklı ve mutlu bir ömür versin; olmayanlara da bir an evvel nasip etsin. Çok güzel bir duyguymuş.

Bebek doğunca babalık iznim olduğunu söyledi TSM deki arkadaşlar ve babalık iznim olan 10 günü kullanmak istediğimi belirten bir dilekçe aldılar benden. Doldurdum ve arabam ile eve giderken, tekrar aradı TSM sorumlu hekimi arkadaş, ‘’İlhan dedi ben yanlış biliyormuşum, babalık izni memurlarda 10 gün ama aile hekimlerinde 5 günmüş. Ben buradan rakamları değiştirip 5'e düşürdüm. Haberin olsun’ dedi. Sağolsun; yardımcı oldu; çözdü sorunumu o an. Ama ben o zaman anladım ki, biz artık kesin kez ayrılmışız devlet memurluğundan. Yönetmeliklerde yazılanlar, kelimeler hayatın içinde anlam buldukça anlaşılabilir hale geliyormuş. Anladım.

Aslında çok daha erkende anlamam gerekiyordu ama kalın kafalıyız herhalde, dank etmemişti gerçekler...

Kongre izni istediğimde de demişlerdi, sizin kongre izniniz yok. Devlet memurları olanlarda var diye. Dedim ya yönetmeliklerde yazılanlar yaşanmayınca anlaşılmıyormuş. Bizim mazeret iznimizde 5 gündü; hatırladım. Memur arkadaşlardan farklıydı. Bizlerin hastalık durumları da farklıydı, devlet memuru arkadaşlardan. Biz hastalandığımız zaman yerimize bir arkadaş bile bulsak, farklı olarak en fazla 10 gün istirahat edebilirdik. Devlet memurlarında faklı bir fizyopatolojimiz olduğu için. 

Anlamam lazım dı; hep lazımdı. Ama en çok da çok eski ve sevdiğim bir arkadaşımın hastalığında anlamam lazımdı her şeyi. Allah herkesten uzak kılsın, kötü bir hastalığa yakalanmıştı. İstatistiksel olarak kadınlarda sık görüldüğü için aşina olduğumuz, ama yakınlarımızda olduğunda bizi sarsan türden. Meme ca. Tedavisindeki süreçleri hepimiz biliriz. Cerrahi ve aylar süren kemoterapi. Tedaviler esnasındaki fiziksel tükenmişliği de biliriz. İstirahatin gerekliliğini. Ama bilmemiz gerek bir şey daha varmış; yönetmeliklerde yazan ama bizi ilgilendirmediğini düşündüğümüz için göz ardı ettiğimiz, bir ayrıntı daha varmış. Sağlık problemleri nedeniyle sözleşme döneminde 6 ay rapor almak zorunda olanın işide olmuyormuş artık. Devlet memurlarından farklı olarak.

Arkadaşım yaşadığı sağlık probleminden sonra birde iş kaybı yaşamadı. Çünkü arkadaşları ile birlikte çalışıyordu. Tabii anladınız, gerçek arkadaşlarla. Müdürlüğümüzde de insanlar vardı, insanlıktan anlayan, yönetmelik yazanlardan faklı olarak. Arkadaşımız dinlenmesi gereken sürelerde dinlendi, kaçak göçek de olsa, arkadaşlarının ve müdürlükteki insanların katkılarıyla. 
Şimdi bakınca en net ifadesiymiş aslında bakanlığımızın bize bakışının, ama anlamamışız. Biz ayrıyız artık. Biz devlet memuru değiliz. 
O yüzden çok üzülüyorum, ‘’8 saat ne olacak ki tutalım veya tutun‘’ diyenleri duydukça. 

Herkesin anlaması gerekiyor artık MESELE 8 SAAT DEĞİL. Madem ayrı gayrıyız, herkes işini yapsın.

Dr. İlhan Kadri KAHVECİ

 

Yorumlar   

 
0 #2 odbay kızıl 18-07-2014 20:45
Bir sözleşme döneminde 180 günden fazla rapor kullanılırsa aile hekimliği sözleşmesi otomatik sona erer,kişi kadrosunun olduğu yere döner,işsiz kalmak söz konusu değildir,yanlış bilgi vermeyelim.Bu uygulamayı bizzat yaşadım ve şimdi TSM de göreve devam ediyorum.
 
 
+7 #1 Uzm.Dr.Ceyda Akdogan 10-05-2014 09:07
İlhan Abi kalemine sağlık... Daha iyi anlatılamazdı.. .
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile