Friday, Sep 21st

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Türkiye bu konuda başarılı

E-posta Yazdır PDF

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bugün Türkiye'de uygulanan sigara karşıtı politikaların, Türkiye'yi bir dünya lideri haline getirdiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ, bugün Türkiye'de uygulanan sigara karşıtı politikaların, Türkiye'yi bir dünya lideri haline getirdiğini belirterek, ''Bu ülkenin sigaramücadelesine karşı adanmış bir biçimde tavrını ortaya koyan bir Başbakanı var. Aslında Türkiye'deki başarının altında bu yatıyor'' dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün koordinatörlüğünde, Maliye ve Sağlık bakanlıklarının desteği ile ''Tütün Ürünlerinin Vergilendirilmesi Taraflar Toplantısı'' Dedeman Otel'de yapıldı.

Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ toplantıda yaptığı konuşmada, kendisinin dünyanın en talihli sağlık bakanlarından biri olduğunu ifade ederek, ''Çünkü, gerçekten bu ülkenin sigara mücadelesine karşı adanmış bir biçimde tavrını ortaya koyan bir Başbakanı var. Aslında Türkiye'deki başarının altında bu yatıyor'' dedi.

ÇOCUKLAR İŞİN TAKİPÇİSİ
Türkiye'de bu konuda başından beri ortaya konulan başarının arkasında ''algının çok iyi yönetilmesinin'' geldiğini bildiren Akdağ, ''Dumansız Hava Sahası'' projesinde halkın desteğini kazandıklarını vurguladı. Kampanyada, Türk halkının büyük çoğunluğunundan katkı ve destek aldıklarını belirten Akdağ, ''Algı değişmeye başladığınca işin kolaylaştığını görüyoruz. Bugün Türkiye'de uygulanan sigara karşıtı politikalar, Türkiye'yi bir dünya lideri haline getirdi'' dedi.

Akdağ, kavramsal olarak geliştirilmiş olan Ulusal Medya Kampanyaları konusunda da Türkiye'nin öncü bir rol oynadığını söyledi. Bunlarda DSÖ'nün ortaya koyduğu kararlılığın etkili olduğunu vurgulayan Akdağ, şunları kaydetti:

''Tütün Kontrol Sözleşmesi'nin hazırlanışı, dünya ülkelerinin buna teşvik edilişi, dünyanın en büyük baş belası olan zararlı alışkanlığa olan mücadelemizde biz politikacılara, bilim adamlarına, sağlıkçılara en büyük rol gösterici oldu, önümüzü açtı.

Türk çocuklarına da teşekkür etmek istiyorum. Öyle güzel algılandı ki Türkiye'de çocuklarımız belki de kapalı mekanlarda sigara içmenin serbest olduğun yegane yerler olan evlerde de sigara içilmesini istemiyorlar ve buna müsaade etmiyorlar. Eğer, sigara içen ebeveyni varsa, evlerde çocuklarımız bu işin çok mükemmel takipçisi oldular.''

-''DSÖ'nün sigara konusunda gösterdiği kararlılık alkol tüketimi konusunda yok''-
Sigara kadar zararlı bir başka alışkanlığın da alkol olduğunu ifade eden Akdağ, ''DSÖ, sigara konusunda gösterdiği önderliği, kanaatimce zararlı alkol tüketimi konusunda da göstermelidir. Örgütün bu anlamda yaptığı çalışmalar, oluşturduğu bir çerçeve var. Ama vergiler de dahil olmak üzere DSÖ, bu husustaki kararlılığını artırmalıdır'' önerisinde bulundu.

AA

 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile