Saturday, Jun 23rd

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

GDO'yla kanser patlar mı?

E-posta Yazdır PDF

alt

GDO’lu ürünlerle 5 yıla kadar 2 kişiden biri kanser mi olacak?
Cihan GÜNEŞ / AHT
 
 BİR televizyon kanalının programına konuk olan Prof. Dr. Erkan Topuz, GDO’lu ürünlerle dünyanın 2. Dünya Savaşı’ndan beter günler yaşayacağını belirterek, 5 yıla kadar her 2 kişiden 1’inin kanser olacağını iddia etti. Topuz’un bu görüşüne konunun farklı uzmanları “GDO”nun bu konudaki etkileri daha tartışılabilecek düzeyde değil’ derken, bazıları ise Erkan Topuz’un görüşlerinin arkasında olduklarını dile getirdi. İşte uzmanların görüşü. 
 
‘Hepimiz birlikte hapı yutarız’
Universal Hastaneler Grubu Tıbbi Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan TOPUZ:
 
GDO’lu ürünlerin artmasıyla dünya 2. Dünya Savaşı’ndan daha beter günler yaşayacak. 5 yıla kadar her 2 kişiden 1’i kanser olacak. Bu tür ürünler 10 bin kişi üzerinde denenmeli. Eğer bunlarda kanser etkisine rastlanırsa dünya büyük uçurumun üzerinde demektir. Bununla ilgili şu an 2 yayın var. Bunların sayısı en azından 10’un üzerine çıkmalı. Eğer sonuçlar bu yönde çıkarsa hep beraber hapı yutarız. Havası, toprağı, suyu kanser yaparken bir de GDO çıktı başımıza. Ayda 12 tane sosis yiyen çocuklarda lösemi riski 5 kat fazla, haftada bir sosis yiyen çocuklarda beyin tümörü iki kat fazla. Salam, sucuk gibi çiğ etten yapılan etlerden uzak duralım. Yumurta çok katı pişirilirse kanserojen madde birikir. Kırmızı et yerine balık ve beyaz et tüketelim. Hindinin yağ oranı daha düşüktür. Hindiye yönelelim, mutlaka balık yiyelim. Haftada 1 kilodan fazla balık tüketmeyelim. Beyaz şekerden uzak duralım. Sigara gibi üzerine “Öldürür” diye yazalım. Kanserin bir numaralı maddesi şekerdir. Her meyveyi azar azar tüketin. Oturup da kilolarca meyveyi bir kerede yemeyin. Yoğurt çok önemlidir. En önemli kanserden koruyucudur, özellikle kolon, yemek borusu ve meme kanserlerinde çok önemlidir.
 
‘Magazinel açıklamalar gereksiz’ 
Gazi Üniversitesi Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Esat KARAKAYA: 
 
HER şeyden önce bir bilim insanı magazin haberi şeklinde yorumlarda bulunmamalı. Bu tür açıklamalar toplumu heyecana ve paniğe sevk ediyor. Bu konu üzerinde çalışma yapan binlerce insan var. Ve nelerin kanser yapıp yapmadığı kurumsal görüşlerle ortaya konuluyor. O kadar çok kanser yapan etken var ki çevremizde eğer bunları bilimsel verilerle ve önceliklerle koyamazsanız bir kaos ortamı oluşur. 
 
‘Bunu gösteren bilimsel bir kanıt olduğunu ben bilmiyorum’ 
Eski Türk Kanserle Savaş Kurumu Başkanı Prof. Dr. M. Tezer KUTLUK: 
 
DÜNYADA her yıl 12 milyon insan kansere yakalanıyor. GDO’lu ürünlerin kısa zamanda böyle bir kanser patlamasına neden olacağını sanmıyorum. Bunu gösteren bilimsel bir kanıt olduğunu da en azından ben bilmiyorum. Kanser konusunda birçok bilim insanı tuzu, pişirme şekillerini, fiziksel aktiviteyi, sigarayı daha çok önemli buluyorlar. Kanser hakkında GDO, dünya çapında diğer faktörler kadar öncelikli olarak tartışılmıyor. Hocanın verdiği 5 yıla kadar her 2 kişiden 1’inin kanser olacağı cümlesi dikkatlice incelenmeli diye düşünüyorum. 
 
‘Tek sebep GDO’yu göremeyiz’
Beslenme Uzmanı Hacer KAYA:
 
GDO’lu ürünlerin artıları eksileri hâlâ tartışılıyor. Dünyada ve Türkiye’de kanser oranları artıyor. Ama bunun sebebini direkt olarak GDO’lu ürünlere bağlayamayız. Kansere sebebiyet veren çok farklı faktörler var. Bunlardan bazıları: Sigara, aşırı miktarda yağ tüketimi, cep telefonları, hava kirliliği... GDO’lu ürünlerin sağlık açısından kullanılmamasını ben de öneriyorum. Özellikle çocukluk dönemlerinde kullanılmamalı. Artan kanser vakaları ile etkin ve kapsamlı bir mücadeleye girişilmeli. 
 
‘Erkan Hoca’nın görüşlerine katılıyorum ve destekliyorum’ 
Diyetisyen Dr. Ender SARAÇ:
 
BEN prensipte Erkan Topuz’a katılıyorum. Eskiler “Biz ne yersek oyuz” derler. Siz bitkiye ne vitamin, ne su verirseniz ona göre ya yeşerir ya da solarak ölür. İnsanların durumu da farklı değildir. Aynı şekilde doğallıktan uzaklaştıkça da özellikle hormonlu, kimyasal katkılar, mevsim dışı ürünler, koruyucu maddeli gıdalar ve de yaratıldığı formatın dışına çıkan ve insanların normal dışı yolla çok oynadığı gıdaların da çok keyifli şeylere dönüşmeyeceğini söyleyebilmek için bilim insanı olmaya da gerek yok. Zaten durum ortada. Kanserde ve hatta alerjiler, sindirim sistemi bozuklukları, vitamin eksiklikleri, kısırlık, hormon bozuklukları, erkeğin erkek kadının kadın olmaktan uzaklaşmaya başlamasının da bütün bu olumsuz faktörlerin sonucu olduğunu düşünüyorum. Bu yönüyle Erkan Hoca’nın görüşlerine katılıyorum ve destekliyorum. Ama aşırı korkuya da gerek yok. Bedenin bizi uzun süre koruyabilecek güçlü bir detoks mekanizması da var. En büyük tehlike aşırı korku, panik ve strestir. Bu durumu bir obsesyon haline getirmeyelim. 
 
‘5 yılda 10 dünya savaşı demek gibi’ 
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Muhit ÖZCAN: 
 
BİR şeyin kanser yaptığını söyleyebilmek için elimizde ciddi ve çok sayıda kanıt olmalı. GDO’ya gelene kadar başka önemli sorunlarımız var. Obezite ve sigara bunların başında geliyor. 5 yıla kadar her 2 kişiden 1’inin kanser olacağını söylemek; önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 tane dünya savaşı çıkacağını söylemek gibi bir şey. Bu zaman zarfı içerisinde 10 tane dünya savaşının çıkması ise diğer olasılığın gerçekleşmesinden daha muhtemel. 
 
‘Sigara ve obezite başta geliyor’
Türk Tıbbi Onkoloji Uzmanlık Der. Üyesi Prof. Dr. Ahmet DEMİRKAZIK:
 
PROF. Dr. Erkan Topuz’un bu savunduğu görüş doğru değil. Şu anda dünyada ne kadar kanser vakası var. Kanserde çevresel faktörlere bağlı olarak artışlar oluyor. Bunun sebebinin başında ise sigara ve obezite geliyor. GDO’nun bu konudaki etkileri daha tartışılabilecek düzeyde değil. Hocamız konuşmuş işte ne diyebilirim ki.
 
HaberTürk

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile