Friday, Sep 21st

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Müezzinoğlu: Her üç gençten biri obezite sorunu yaşıyor

E-posta Yazdır PDF
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,15 yaş altı çocuklarda obezitenin yüzde 30’larda olduğunu belirterek farkındalığı artırmak adına Ankara’da yürüyüş düzenleyeceklerini belirtti...
alt

Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, önemli tespitlerde bulundu. 15 yaş altı çocuklarda obezitenin yüzde 30’larda (her 3 çocuktan 1’i) olduğuna dikkat çeken Müezzinoğlu, bu kapsamda farkındalığı artırmak için 3 Ekim sabahı  Ankara Göksu Park’ta yürüyüş düzenleyeceklerini belirtti.

Müezzinoğlu, “Şiddet uygulanıyor olmasından ciddi rahatsızlık duyuyoruz. Bu konuda Meclis açılır açılmaz torba kanunda şiddet uygulayanlara tutuklama yetkisi hakimlere verilecek. İnşallah bu düzenleme ile caydırıcılık en üst noktaya gelir” dedi. Müezzinoğlu, sağlıkta şiddetle ilgili kolluk kuvvetlerinin hastanelerde görevlendirilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı. Hasta ve hekim arasına üçüncü kişinin girmesinin doğru olmadığını aktaran Sağlık Bakanı, hasta mahremiyetinin ihlal edilemeyeceğini hatırlattı.

GÖRÜŞME AYNALI ODADA

Bakanlığın yeni projelerinden olan Çocuk İzleme Merkezleri’ni (ÇİM) tanıtan Mehmet Müezzinoğlu, cinsel istismara uğrayan çocuklar için yapılan merkezlerde çocukların adli süreçte yaşadığı psikolojik travmaları en aza indirmeyi amaçladıklarını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, ÇİM’lerin sayılarının yıl sonuna kadar 18’den 23’e çıkartılacağını söyledi.

ÇİM’de çocuğun olayla ilgili beyanının alınmasında bakanlık görevlisi, psikolog, doktor, avukat ve aile görüşmecisi eşlik edecek. Aynalı odada olacak görüşmede ses ve görüntüler kayıt altına alınacak.

200 yataklı gemi hastane

Gemi hastane projesinin tamamlandığını belirten Müezzinoğlu, yeni baştan bir gemi hastane yapılmasının dünyada bir ilk olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, “200 yataklı gemi hastanede acil ünitesi, 17 branş polikliniği, 8 ameliyathane buluna-cak. Yurt dışı ve içi acil sağlık hizmetlerini karşılayacak” dedi. Okyanusu aşacak teknik özelliğe sahip gemi,  200 metre boyunda 30 metre eninde inşa edilecek.

BUGÜN GAZETESİ

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile