Friday, Sep 21st

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Ceviz, sagliksiz yaglarin devasi

E-posta Yazdır PDF
 Arastirmalara göre, yagli yemeklerin vücuda verdigi zararlari azaltmakta cevizin zeytin yagindan daha faydali oldugu ortaya çikti.

Cengiz TANIK'in haberi

Yapilan bir arastirmaya göre, yemeklerden sonra ceviz yemek yagli yiyeceklerin atardamara verdigi zarari engelliyor.

Bilim adamlari, cevizde atardamar sertligini azaltan ve atardamari esneklestiren zengin bir terkibin oldugunu belirttiler.
Barcelona Hospital Clinico’dan bir arastirma ekibi günde 28 gr ceviz yenmesini tavsiye ediyor.
Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayinlanan baska bir arastirmada ise cevizin zeytinyagindan daha saglikli ve faydalarinin daha çok oldugu belirtiliyor.

Kaliforniya Ceviz Komisyonu tarafindan finanse edilen arastirmada 24 denek üzerinde çalisma yapildi. Arastirmacilar, deneklerin yarisini kolesterol seviyesi normal düzeyde olan diger  yarisini da kolesterol seviyesi yüksek olanlardan seçti.

Her bir denege bir hafta arayla günde iki ögün yag miktari yüksek olan salam ve peynir verildi. Arastirmacilar, bir ögün için bes çay kasigi zeytinyagi ve diger ögün için sekiz ceviz içi ekledi.

Test sonuçlari, yüksek düzeyde doymus yag içeren ögünlerden sonra hem zeytinyaginin hem de cevizin vücutta ani zararli yangi baslamasinin ve damardaki oksitlenmenin azaltilmasinda etkili oldugunu gösterdi.

Bununla birlikte zeytinyagindan farkli olarak cevizin kolesterole olan yararindan baska atardamarlarin elastikiyetini ve esnekligini korumada da yardimci oldugu görülmüstür. Elastik olan atardamarlar kan akisinin artmasi gerektigi durumlarda genisleyebilme özelligine sahip.

Arastirmayi yöneten Dr Emilio Ros, yüksek düzeyde yagli yemekler yemenin, atardamarlarin iç katmaninin nitrik oksit üretmesini bozdugunu söyledi. Nitrik oksit damarlarin esnekligini korumasini saglayan kimyasal bir bilesimdir. Zamanla bu durumun atardamarlarin sertlesmesine sebep oldugu ve kalp hastaliklari ve çarpinti riskini artirdigi düsünülmektedir.

Cevizin kimyasal bilesimi

Ceviz, nitrik oksit üretmek için vücut tarafindan kullanilan bir aminoasit çesidi olan arginin içermektedir. Ayrica bitkisel temelli omega-3 yag asidi olan antioksidan ve alfa linolenik asit ( doymamis temel bir yag asidi) ihtiva etmektedir.

Dr Ros yeni bir arastirma yapmaya basliyor: Arastirmanin konusu ise cevizdeki alfa linolenik asidin anormal kalp atisi olan insanlar üzerinde etkisinin olup olmadigi.

Dr Ros, ‘cevizle birlikte yedikten sonra istedigim her seyi yiyebilirim’ diyen insanlari da uyariyor: “Onun yerine cevizi doymus yaglari sinirlayan bir saglik diyeti olarak düsünmeliler,”.

Maryland Üniversitesi’nden Profesör Robert Vogel’de, vücudun doymus yaglarin olumsuz etkilerinden korunmasinda cevizin, zeytin yagindan daha fazla yarari oldugunu söylüyor.
“Bu sonuç ilginç bir tartismayi ortaya çikardi. Çünkü Akdeniz yemeklerini yiyen insanlar zeytinyaginin yararli olduguna inaniyor. Ancak bu arastirma ve diger veriler bunun dogru olmadigini gösteriyor,” diyen Profesör Vogel “ Bu demek degildir ki zeytinyagi faydali degil, fakat Akdeniz yemeklerinde çok bulunan doymus yaglarin zararli etkilerinden ceviz kadar koruyucu olmamasidir,” açiklamasini yapti.

haber7

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile